אותו התוכן, בשלמה חדשה

איך חשיבה דיגטלית נכונה, יכולה למנף את אותו התוכן ולכבוש 100% מקהל היעד שלכם. מקרה בוחן: Stack Overflow

הפעם אני כותב בשראה של פודקסט ששמעתי, ראיון עם יואל ספולסקי מייסד Stack Overflow (במסגרת ״השבוע״, פוקדסט על סטרטאפים בעברית – מומלץ בחום). הוא הזכיר עד כמה שחשיבה יצירתית, חיפוש דרכים חדשות לעבד והציג תוכן ובעיקר לא לעשות את ״מה שכולם עושים״, יכולים לעשות פלאים. הפלא ש Stack Overflow? הוא אתר שכל המתכנתים בעולם משתמשים בו, 100% מהקהל שלו משתמש על בסיס קבוע. זה  נותן שאין לאף מדיה, אפילו לא לערוץ 1 בימים שהוא היה הערוץ היחיד. רק לשם השוואה, לפייסבוק יש ״רק״ 44% מהשוק להם, לגוגל יש ״רק״ 71%, נכון השוק הרבה יותר גדול, אבל עדיין 100% משוק ושל הקהל, שהוא קהל מאוד חכם (שאוהב להתחכם, למצוא ולהמציא דברים ״מיוחדים״) כמו מתכנתים, זה באמת הישג.

השאלה המעניינת כמובן היא: איך הם עשו את זה? ומה אנחנו יכולים ללמוד מהם? התשבה פשוטה: הם הגדירו את הבעיה בדיוק: לספק תשובות לשאלות של מתכנתים, והתרכזו רק בזה. הם הסתכלו על הפתרונות הקיימים: ספרים, פורמים וכל מיני בלוגים של מתכנתים, ושאלו איך אנחנו יכולים להתרכז רק בתשובות לשאלות? ולעשות את זה טוב יותר ממה שקיים כיום.

התשובה שלהם בנויה על התוכן, המבנה והקשר ביניהם.

ברמת התוכן, הם החליטו שלא יהיה אצלם כלום חוץ משאלות ותשובות – ״מזל טוב לטובי על הולדת הבן!״, ״אני סיימתי לקרוא ספר מעניין על מערכות״ או אפילו ״מה דעתכם על העדכון של תוכנה X״, כל אלו שיחות שאסורות אצלם, ״חברים״ תהיו בפיסבוק – כאן רק תשובות שיכולת להואיל לכולם. זה אולי לא נעים, זה אומר שאנשים יחפשו קשרים חברתיים במקומות  אחרים, אבל בStack Overflow הם ימצאו רק תשובות לשאלות.

Stack Overflow Screenshot
דוגמא לשאלה בStack Overflow

ברמת המבנה, הם החליטו שהם לא מחפשים דיונים, הם רוצים שמי שנכנס יראה את השאלה ואת התשובה הכי טובה שיש. אז הם שברו את המבנה של פורום קלאסי, מוסכמה אינטרנטית (כמעט קדושה), שאומרת שאחרי שאלה תוכל לקרוא את התשבוה הראשונה, ואחר כך את התשובה השניה, את ההערה של השואל לתשובה וכן האלה. במקום זה הם יצרו מערכת לדירוג תשובות, וכך קוראים את התשובה הטובה ביותר – והיא צפה לראש הרשימה. התוצאה היא שב 99% מהמקרים, מתכנת נכנס, ומיד רואה את המידע לו הוא זקוק. יעיל, פשוט, מהפכני ועובד (עובדה 100% מהמתכנתים משתמשים באתר על בסיס קבוע).

זו היא דוגמה למעולה איך המבנה מעצים את התוכן והופך אותו לכל כך יותר שימושי. פרויקט דיגיטלי טוב יודע לעשות שימוש בתכנות (קוד) להביא משהו יחודי למסר/תוכן, לא רק להציג טקסט כמו בספר או סרט כמו בטלוויזה, אלא לתת לו משהו ספר או טלוויזה לעולם לא יוכלו.

כעת נשאר לנו לשאול איך אנחנו יכולים ליישם חשיבה מסוג זה בפרויקטים שלנו? לתכנת היום הרבה יותר זול ממה שהיה פעם, וכל מה שמפריד ביננו לבין פיצוח חכם שכזה, היא היכולת שלנו להבין את הבעיה אותה אנו מנסים לפתור ולדמיין איך נכון לפתור אותה.